Kore’de Kilo Kontrolü Araşt Rmas

 

Düşük kalorili, kısmi gıda takviyeli diyet planlarının metabolik sendromu olan obez deneklerdeki kilo ve karın bölgesi yağları üzerindeki etkisi: biri protein açısından zengin diğeriyse besin açısından dengeleyici nitelikteki iki diyet planının çifte kapalı, rasgele kontrollü deneyi.

Kiheon Lee MD, MS; Jungun Lee, MD, MS; Woo Kyung Bae, MD; Jae Kyung Choi MD, MS; Hwa Jung Kim, MD, MS; Belong Cho, MD*; Seul Ulusal Üniversitesi Hastanesi.

Çalışma ne hakkında?

Kore’de düzenlenen bu çalışmada, günde biri standart miktarda protein (Formül 1 artı süt) ve bir diğeri de yüksek miktarda protein (Formül 1 artı süt artı Kişiye Özel Protein Takviyesi) içeren iki gıda takviyesinin kullanıldığı bir diyetin etkilerini görmek amacıyla obez olan 75 kişi takip edilmiştir. Çalışmaya katılanlarda ayrıca, fazla kilolu olan insanlarda sıkça görülen yüksek tansiyon, geniş bel çevresi, normalin üstünde kan şekeri veya belirli yağların kanda anormal değerlerde bulunması gibi koşullar da mevcuttur.

Bu çalışmada neyin bulunması amaçlanmıştır?

İki farklı diyetin kilo kaybı üzerindeki etkilerini görmeye ek olarak araştırmacılar ayrıca diyette yüksek miktarda protein tüketen deneklerin, standart miktarda protein tüketenlere kıyasla daha fazla vücut yağını ve/veya daha fazla karın bölgesi yağını kaybedip kaybetmeyeceklerini görmek istemişlerdir. Araştırmacılar ilaveten diyetlerin, kilo ile bağlantılı diğer durumlar üzerindeki etkileri konusunda da çalışmak istemişlerdir.

Çalışma deneklerinin ne yapmaları gerekiyordu?

Denekler rasgele olmak üzere yüksek proteinli diyet veya normal proteinli diyet gruplarına atanmışlardır. Kadınlara, kilo kaybı için 1.200 kalorilik bir diyet, erkeklere ise 1.500 kalorilik bir diyet uygulanmıştır. Diyette günde iki gıda takviyesi verilmiştir ve denekler 12 hafta boyunca takip edilmiştir. †

Ne oldu?

12 haftanın sonunda her iki grup da kilo verdi ve her iki grup da karın bölgesinden kilo kaybetti. Ancak diyeti daha sıkı bir şekilde uygulayanlar arasından yüksek protein grubundakiler standart miktarda protein tüketen kişilere kıyasla daha fazla vücut yağı (ve daha az yağsız vücut kütlesi) kaybetti. †

Sonuçlar yayınlandı mı?

Evet, bu çalışma Uluslararası Klinik Uygulamaları Dergisi’nin (International Journal of Clinical Practice) Şubat 2009 sayısında yayınlandı.

NOT: Klinik çal şma, belirli bir soruya veya hipoteze cevap vermek amacıyla bir grup araştırmacı tarafından insan denekler üzerinde yürütülen bir çalışmadır.

* Belong Cho, M.D., Herbalife Beslenme Danışma Kurulu’nun bir üyesidir.

†Kendi kilo kontrolü programları ve elde ettikleri sonuçlar hakkında bilgi veren ABD'deki 200’den fazla Bağımsız Herbalife Distribütörleri’nden alınan yanıtlarla kapsamlı bir anket oluşturuldu. Distribütörler, 2 kg.’dan 72.5 kg.’ya kadar değişen aralıkta kilo kaybı ve 1,5 birimden 24,1 birime kadar değişen aralıkta da vücut kütle endeksi (BMI) kaybı yaşadıklarını belirterek Herbalife® ürünlerinin sürekli kullanımının bu aralıkta bir kilo kaybıyla ve bununla birlikte bir vücut kütle endeksi gelişimiyle de ilişkili olduğu görülmüştür.

© 2011 Herbalturkiye Tüm Hakları Saklıdır. Sigara Bırakma Herbalife
Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :